Nemůžu tě zapomenout , nemůžu se zabít

Spánek

15. ledna 2013 v 13:00 | Freak-Shark |  Ana
Také vás deptá, že zrovna u vás žádný ze zaručených receptů na hubnutí nefunguje? Tak zkuste hubnout spánkem! Ne, nejde o žádnou legraci, ale o vědecký objev, který dokazuje, že pořádně nevyspalý člověk tloustne. Může za to jeden hormon ruku v ruce s jistou bílkovinou!Užitečný hormon hladu
Tím hormonem je ghrelin. Přezdívá se mu hormon hladu, protože je to skutečně on, kdo pocit, že máme hlad, vyvolává. Cirkuluje po celém lidském těle pomocí krve, dostává se do mozku, tam se váže na nervové buňky a následně podporuje jejich vzájemné propojování. Je tudíž velmi užitečný! Nejvyšší hladina gherlinu je v těle tehdy, máme-li prázdný žaludek. Jednoduchou rovnicí by to znamenalo, že když máme hlad, víc se nám to v hlavě propojuje, tudíž nám to i lépe myslí. Ale není to tak, na lidský mozek je každá rovnice krátká. Ve hře je příliš mnoho jiných faktorů! Když máme hlad, dobře nám to myslí jen na to, kde, co a hned sehnat k snědku!:-)

Spánková dieta?
Na druhém konci "hladu" stojí bílkovina leptin. Ta má více funkcí: mimo jiné signalizuje, že máme dost tuku, tím, že v nás vyvolává pocit dostatečného najedení, tedy "nehladu".

No a co ti dva a spánek? Při nedostatečně dlouhém spánku klesá v těle hladina leptinu a my pak nemáme při jídle dostatečně silný pocit, že jsme už dost sytí. Zároveň se zvyšuje hladina gherlinu a nám roste chuť k jídlu.
Jak na to vědci přišli? Všechno začalo tím, že si všimli, jak málo leptinu mají dívky s anorexií a jak velké množství mají obézní lidé. To byl začátek k vědeckému poznatku: Dostatečně dlouho spěte a nebudete mít takový hlad a chuť k jídlu!
 


Komentáře

1 dailychic dailychic | Web | 15. ledna 2013 v 13:20 | Reagovat

Pěkné. S váhou se taky furt peru. Vždycky zhubnu, pak přiberu, pak si uvědomím, že bych mě zhubnout... je to furt dokola. Opravdu závidím holkám, co mají rychlé spalování :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama